Viktoriánský retro salonek

Styl vždy v módním trendu, tedy retro vintage

Móda přichází a odchází, ale čas od času se vkus stylistů vrací na stejné místo. K ověřené klasice, tedy ke stylu retro vintage. V populární hudbě se říká, že nejvíce máme rádi písně, které jsme již slyšeli. Je to stejné i v módě? Retro a vintage jsou styly, které se rády vracejí do milosti. Toto platí i nyní a nic nenasvědčuje tomu, že by se mělo něco rychle změnit. Jejich prvky budou převažovat jak v módním světě, tak v interiérovém designu. Nejnovější trendy v home decor naznačují, že zájem o ně stále roste. Čím se retro liší od vintage? Jaké doplňky mohou být univerzální pro tyto dva různé styly?

Nesmrtelný styl vintage

Interiéry v tomto stylu působí dojmem, jako by čas v nich zastal. A právě proto si styl vintage zamilovaly miliony lidí po celém světě. Jaké konkrétní prvky dekorace se hodí do tohoto stylu? Odpověď zní: vše, co je starší než 20 let! Nábytek a ostatní předměty vyrobené před rokem 2000 jsou skutečný poklad. Stačí je jen trochu zrenovovat, například natřít, a nábytek získá druhý život! Velkou roli také hrají audio zařízení, včetně starých gramofonů, rádií atd. Velmi oblíbené jsou také další doplňky, například plakáty na stěnu. Visící nad pohovkou nebo na jiném místě, kde je stěna prázdná – oživí prostor a dodají mu jiskru. Další velkou výhodou je, že při zařizování bytu v tomto stylu, můžete použít recyklaci starého nábytku. Takže utratíte jen za potřebné materiály a ušetříte na nákupu nového nábytku.

Styl retro a láska k starožitnostem

Styl retro, ačkoli podobný vintage, není totéž. Závisí na aranžmá a dekoracích, které jsou stylizovány na staré časy – zatímco vintage doplňky jsou skutečné starožitnosti a antiky. Interiéry zařízené v retro stylu uctívají módu z minulých let – a jak je obecně známo, móda se ráda vrací. Pokud tedy chcete zařídit obývák v retro stylu, nebojte se sáhnout po akcentech z minulé éry. Nezapomeňte také, že tento styl může být také modernější a obnovenou formou. Co by nemělo chybět v místnosti zařízené v retro stylu? V případě obýváku to jsou: čalouněný nábytek a nábytek ze dřeva. Nebojte se také sázet na výrazné, silné barvy a chromované doplňky. Při zařizování obýváku v tomto stylu, stojí také za to vložit staré skříně nebo kredence.

Jaké dekorace na stěnu do obýváku?

Přestože jsou mezi těmito styly některé významné rozdíly, mají jeden společný jmenovatel. Je to společná láska k dekoracím na stěnách! Oba styly nesnášejí nudu – prázdné prostory na stěně v nich nemají místo. Naopak, nemusíte na ně utrácet jmění – interiér obývacího pokoje můžete změnit za malou částku. Stačí použít na to plakát na stěnu. Plakáty stylizované jako staré fotografie jsou ideální pro vintage interiér. Měli byste si vybrat ty, jejichž barevnost je udržována v odstínech sepie nebo kombinaci černé a bílé. Do obýváku v retro stylu se naopak doporučuje vybrat plakáty s geometrickými vzory nebo rostlinnými motivy. Plakáty do obýváku v retro stylu jsou také grafiky stylizované na staré plakáty, například z období před druhou světovou válkou, nebo z období komunismu.