Jak zařídit kuchyň v provensálském stylu?

Provence zaplavená levandulí je po celá léta ztotožňována s rájem na zemi. Neuvěřitelné klima jihovýchodní Francie je plné barev a připomíná nám krásné kamenné domy, okouzlující uličky a úchvatné výhledy. Klid vyzařující z každého místa dokonale ladí s útulností a teplem. Tato atmosféra činí z moderní kuchyně ve stylu Provence nejen žádoucí uspořádání, ale také se stává srdcem, které udává rytmus a atmosféru celému bytu či domu. Jak ji zařídit, když chcete vytvořil malý, levandulový koutek zalitý sluncem? Napovíme vám.

[divider height=”30″]

Klasika ponořená do dokonalosti

Začněme tím, že uspořádání kuchyně ve stylu Provence musí být založeno na klíčových pilířích, tedy vysoké kvalitě, klasických a dokonale sladěných doplňcích. Jinými slovy, není zde prostor pro náhodná spojení nebo příliš mnoho věcí. Vše musí být průzračné, elegantní, světlé, teplé a zároveň idylické.

Uspořádání provensálské kuchyně je založeno na přírodních materiálech, tedy dřevě, které je ceněno zejména z důvodu způsob jeho stárnutí, kameni, keramice a proutí. Než si něco vybereme, představme si život na okraji Provence, tedy koše plné čerstvě nasbírané levandule, jemný vánek teplého větru, šťavnaté ovoce. Dokonalým spojením tohoto místa je blízkost Středozemního moře a Alp, které se odrážejí i ve výzdobě interiéru. Přirozená kombinace ovlivňuje barevné provedení. Tomuto stylu dominují světlé barvy, od krémové, téměř smetanově bílé, přes citrusově žlutou a azurově modrou až po královnu barev tohoto stylu, tedy levandulovou.

Pamatujte, že uspořádání kuchyně v provensálském stylu má daleko k minimalismu, ale nepořádek a přemíra doplňků jsou v něm nepřijatelné. Střídmost, dokonalá kombinace všech prvků (tzv. ušití na míru místnosti) a přidání živých rostlin jsou žádoucí. Venkovské a floristické motivy jsou vítány ve společnosti propracované keramiky.

Velké umění – malá kuchyň v provensálském stylu

Velkou výhodou stylu je, že může být přizpůsoben velikosti místnosti. Na rozdíl od skutečně venkovského stylu, který preferuje velké plochy, zde stačí vměstnat jednotlivé komponenty na malou plochu. Kromě toho bude malá kuchyň v provensálském stylu opticky větší a tím mnohem přívětivější, protože je zařízena ve světlých barvách.

Dřevěná podlaha v kombinaci s nábytkem v odstínu teplé bílé je základem, na kterém můžete vytvořit další uspořádání. Stylizace nábytku jako třeba těžkými příborníky v tomto případě není nejlepší nápad, ale můžete je úspěšně nahradit frézovanými čely vybavenými keramickým kováním. Na stěnách, mezi horními a dolními skříňkami, budou dobře fungovat světlé obklady připomínající bílé keramické cihly nebo čtvercové obklady ve světlé barvě doplněné květinovým dekorem, např. levandulové květináče. Malý prostor nemá rád nahromadění velkého množství doplňků. Vyplatí se proto vsadit na stylizované závěsy na kuchyňské utěrky a stylizované retro domácí spotřebiče.

Provensálský kuchyňský nábytek a další doplňky

Bez ohledu na to, zda mluvíme o malé nebo velké ploše, nábytek do kuchyně v provensálském stylu by měl být stylový. Přínosem budou kusy z tzv. druhé ruky a stylizovat příborníky tak, aby ladily s naším stylem. Dalším řešením je objednat nábytek pro provensálskou kuchyni, který bude ve světlé barvě a v některých skříňkách bude mít prosklení. Nábytek může být samozřejmě jednobarevný nebo stylizovaný do podoby starého, mírně opotřebeného nábytku. Nábytek doplní stůl z masivního dřeva a jednoduché židle – také dřevěné. Na větší ploše si můžete dovolit sofistikované, barevné obklady a rozhodně více tmavého dřeva v doplňcích.