Dobře navržená koupelna

Jak navrhnout koupelnu? Paměťte na těchto pár zásadách

Každé místnost v bytě vyžaduje pečlivé plánování, ale dvě z nich – kuchyně a koupelna – vyžadují zvláštní pečlivost. Z důvodů statické podoby koupelny je většina prvků a zařízení trvale zabudována, a je také nutné využít i ten nejmenší prostor.

Jak navrhnout koupelnu?

Průměrná koupelna v polských bytech je tak malá, že často jediný volný prostor je úzký průchozí prostor. Uživatel má ve většině případů všechna zařízení “na dosah ruky”. Do tohoto prostoru je třeba nejen začlenit veškerá zařízení, koupelnový nábytek a vybavení v souladu s ergonomickými zásadami, ale také zachovat estetiku a krásu prostoru.

Jak navrhnout malou koupelnu?

Při návrhu malé koupelny je vhodné využít několik triků, které zakryjí nedostatky prostoru. Nejčastěji používaným nástrojem k tomuto účelu je zrcadlo. Zrcadlová plocha pokrývající dveře skříně nejenže má funkční účel, ale opticky zvětšuje prostor a odrazy světla odrážející se od zrcadel ho dodatečně osvětlují a zjemňují světlo. Zrcadlová skříň nemusí být hluboká, zrcadlový efekt lze dosáhnout bez ohledu na její velikost. Zároveň skříňky v koupelně slouží k uskladnění mnoha drobných předmětů, čímž se omezuje množství a chaos, který způsobuje jejich přemíra.

Praktické barvy v koupelně

Návrh koupelny vyžaduje optimální kombinaci barev. Největší barevnou plochu tvoří stěnové a podlahové obklady. Obecně se doporučuje, aby malá koupelna měla pouze světlé barvy, ale ve skutečnosti záleží na kráse projektu. Návrh malé koupelny lze založit na velkých dlaždicích, stejných na stěnách i podlaze, barevných, s málo kontrastující spárou. Výrazně barevná koupelna však vyžaduje promyšlené osvětlení, různé zdroje světla a různé směry osvětlení.

Jak navrhnout koupelnu na půdě?

Návrh koupelny na půdě výrazně zvyšuje obtížnost projektu. Především při volbě tohoto řešení je nutné počítat s nutností pořízení vybavení na míru. S koupelnovou vanou by neměl být problém, ale se sprchou už ano. Na půdní ploše je vhodné použít předstěny před příčkou, takže lze toaletu nebo bidet posunout na takovou vzdálenost, která umožní pohodlné používání.

Důležitým aspektem návrhu koupelny na půdě je ventilace. Nekorektní nebo nedostatečná ventilace může v průběhu času způsobit plísnění místnosti. Větrací otvory by měly plnit funkci přívodu a odvodu vzduchu, stojí za to zvážit jejich umístění ve výklenku okna. Půdní šikmé stěny nemusí sloužit pouze k umístění zařízení nebo armatury. Mohou být využity jako prostor pouze s estetickou funkcí, naplněný vázami, příležitostnými stolky nebo prostorovými svíčníky.