Moderní koupelna

Jak navrhnout koupelnu? Nezapomeňte na těchto několik pravidel

Každá místnost v bytě vyžaduje pečlivé plánování, ale dvě z nich: kuchyně a koupelna, doslova vynucují mimořádnou pečlivost. Z dvou důvodů: jedním z nich je statická forma koupelny, většina prvků nebo zařízení je v ní natrvalo instalována a druhým je nutnost využít každý i sebemenší kousek prostoru.

Jak navrhnout koupelnu?

Průměrná koupelna v bytech je tak malá, že nejčastěji jediný volný prostor vytváří úzká komunikační cesta. Uživatel většinou má všechna zařízení „na dosah ruky“. Do tohoto prostoru je třeba nejen zařadit veškeré vybavení, koupelnový nábytek a zařízení, v souladu s pravidly ergonomie, ale také zachovat estetiku a krásu místnosti.

Jak navrhnout malou koupelnu?

Při návrhu malé koupelny je dobré využít několik triků, které budou maskovat nedostatky prostoru. Nejčastěji používaným nástrojem pro tento účel je zrcadlo. Zrcadlová plocha pokrývající dveře skříněk nejenže má užitkovou funkci, ale opticky zvětšuje prostor a odrazy světla od zrcadel dodatečně ho osvětlují a změkčují světlo. Zrcadlová skříňka nemusí být hluboká, zrcadlový efekt se dosáhne bez ohledu na její velikost. Současně skřínky v koupelně slouží k uložení mnoha drobných předmětů, tímto způsobem se omezuje množství a chaos, který jejich nadbytek přináší.

Praktické barvy v koupelně

Navrhování koupelny vyžaduje optimální skládání barev. Největší barevnou plochu tvoří koupelnové stěnové a podlahové dlaždice. Obecně se doporučuje do malé koupelny zavádět pouze světlé barvy, ale ve skutečnosti vše závisí na kráse designu. Návrh malé koupelny lze založit na velkých dlaždicích, stejných na stěně a podlaze, barevných, s málo kontrastním spárem. Výrazně barevná koupelna však vyžaduje promyšlené osvětlení, různé zdroje světla a různé směry světla.

Jak navrhnout koupelnu na podkroví?

Návrh koupelny na podkroví výrazně zvyšuje obtížnost projektu. Především, rozhodneme-li se pro takové řešení, musíme předem počítat s nutností zakoupit části vybavení na míru. S nákupem vany by neměl být problém, ale s vaničkou již ano. Na podkrovním prostoru je vhodné použít předstěny před kolenní stěnou, tímto způsobem lze oddálit toaletu nebo bidet na takovou vzdálenost, která umožní jejich pohodlné používání.

Důležitým aspektem návrhu koupelny na podkroví je větrání. Nekorektní nebo nedostatečné větrání může časem způsobit plísně v místnosti. Větrací otvory by měly plnit nárazově-výfukovou funkci, stojí za to zvážit jejich umístění v oknech. Šikmé stěny podkroví nemusí sloužit pouze jako místo pro umístění zařízení nebo armatury. Lze je využít jako prostor pouze s estetickou funkcí, naplněný vázami, příležitostnými stolečky nebo prostorovými svícny.