Co místo obkladů v kuchyni? Čím nahradit nástěnné obklady?

Uspořádání interiéru kuchyně by mělo být pečlivě promyšleno. Ostatně tato místnost musí být především snadno udržovatelná v čistotě. Při navrhování vlastní kuchyně bývá častým problémem, co umístit v kuchyni mezi skříňky. Při následování módních trendů nesmíme zapomenout na výběr řešení, které je odolné vůči nečistotám, vlhkosti a vysokým teplotám. Na trhu je k dispozici mnoho možností, které se liší cenou a funkčností. V tomto článku probereme nejoblíbenější nápady, čím nahradit kachličky v kuchyni, aby vypadala krásně.

[divider height=”30″]

Tapeta

I když se to nezdá, moderní tapety mohou dobře fungovat jako dekorace kuchyně. Samozřejmě to nebudou obyčejné papírové tapety, ale speciální tapety určené pro použití v kuchyni. Nejčastěji jsou vyrobeny z odolného proti poškození a trvanlivého vinylu. Tapety do kuchyně se také vyrábějí ze skleněných vláken. Je to materiál odolný vůči působení vody a ohně, a navíc se snadno udržuje v čistotě. Tapeta je díky mnoha atraktivním vzorům vynikající volbou pro konečnou úpravu kuchyně. Pokud chcete dosáhnout realistický nebo osobitý efekt, pak můžete použít fototapetu. Před výběrem konkrétního výrobku věnujte pozornost tomu, zda je materiál omyvatelný a odolný vůči vodě a ohni.

Barva

Když přemýšlíme o tom, co dát na kuchyňskou stěnu místo keramických obkladů, jen málokdo z nás uvažuje o barvě. Jedná se však o relativně levný a jednoduchý způsob, jak zakrýt stěnu mezi skříňkami. Stejně jako u tapety to nemůže být stejná barva, kterou použijeme, třeba v obývacím pokoji. Barva do kuchyně by měla být co nejkvalitnější (nejlépe třídy 1) kvůli možnosti mokrého drhnutí a odolnosti proti vodní páře. Dobrou volbou budou keramické nebo latexové barvy určené k malování kuchyňských stěn. Aby barva vypadala v naší kuchyni esteticky, musíme zajistit dokonale hladký povrch stěny.

Co místo obkladů v kuchyni? Co takhle industriální styl?

V posledních letech je stále více kuchyní zařizovaných v loftovém stylu. Jedná se o odkaz na bývalé průmyslové továrny, takže nechybí zde beton a cihly. Tyto materiály lze úspěšně použít jako dekoraci mezi kuchyňskými skříňkami. Musíte se však ujistit, že se jedná o speciální materiály určené pro použití v kuchyni.

Architektonický beton

Architektonický beton dodá kuchyni moderní charakter. Pokud jím chcete vyzdobit prostor mezi skříňkami, nesmíte zapomenout na správnou ochranu speciálními prostředky s hydrofobními vlastnostmi. To umožní omezit absorpci vody a snadnější čištění.

Co místo obkladů v kuchyni? Co takhle industriální styl?

V posledních letech je stále více kuchyní zařizovaných v loftovém stylu. Jedná se o odkaz na bývalé průmyslové továrny, takže nechybí zde beton a cihly. Tyto materiály lze úspěšně použít jako dekoraci mezi kuchyňskými skříňkami. Musíte se však ujistit, že se jedná o speciální materiály určené pro použití v kuchyni.

Cihly

Cihla je velkolepý a stylový nápad, jak nahradit tradiční obklady. Vzhledem ke své nerovnoměrné struktuře se udržuje v čistotě obtížněji než jiné materiály. V případě, že se rozhodnete položit v kuchyni cihlu, nezapomeňte, že stejně jako architektonický beton vyžaduje zvláštní ochranu před účinky vlhkosti.

Ocel

Ocel se častěji vyskytuje v kuchyních stravovacích zařízení než v domácích prostorách. Je to však velmi praktická volba díky své vysoké odolnosti proti vlhkosti a vysokým teplotám. Pro obložení kuchyňských stěn doporučujeme zvolit nerezovou ocel nebo hliník.

Skleněné panely

Sklo je ideálním materiálem pro vyplnění volného prostoru mezi skříňkami. Vypadá působivě a je velmi funkční. V posledních letech se stávají velmi populární velké skleněné kuchyňské panely z tvrzeného skla. Jejich předností je obrovská rozmanitost. Skleněné panely jsou alternativou k téměř jakémukoliv materiálu. V obchodech najdete panely, které jsou dokonalou napodobeninou cihel, betonu nebo dřeva. Ve srovnání s jinými materiály nejsou na nich vidět malé nečistoty, a navíc je lze velmi snadno udržovat v čistotě běžným hadříkem a vodou.

Kámen

Milovníci luxusu a moderny si ve své kuchyni jistě oblíbí kámen. Pro dokončování domácích interiérů se používá hlavně žula, a to díky své odolnosti vůči působení různých chemických sloučenin. Správně vyhlazený žulový povrch se snadno čistí. Stejně populární jako žula je mramor. Musíte však počítat s tím, že je poměrně křehký a citlivý na působení kyselých látek. Kamenné povrchy jsou rozhodně dražší než obklady nebo sklo, ale dodávají kuchyni jedinečný charakter.