Malý obývací pokoj

Aranžace obývacího pokoje v paneláku – jak zařídit malý obývák?

Obývací pokoj, bez ohledu na jeho velikost, představuje reprezentativní prostor, který jako první představujete pozvaným hostům. V souvislosti s tím je dobré dbát na estetické a funkční zařízení. Zařízení obývacího pokoje s malou plochou může být nemalou výzvou, zejména pokud plní funkci místa odpočinku, má jídelní zónu, a někdy dokonce i pracovní zónu. Jaké tipy využít při aranžování malého obýváku v paneláku?

Jakou barvu stěn pro malý obývací pokoj?

První otázkou, o kterou se musíte postarat při aranžování obývacího pokoje v paneláku, je výběr vhodné barvy nátěru na stěny. Designéři a architekti interiérů doporučují použití světlých barev. Odstíny béžové, šedé nebo jemné pastelové barvy jsou ideální pro obývací pokoje v paneláku. Dobrým řešením je nalepit na jednu ze stěn tapetu nebo fototapetu. Její barevnost by měla být v souladu s odstínem stěn. Zajímavým řešením je trojrozměrná tapeta, která vytváří dojem hloubky a opticky zvětšuje prostor.

Má výběr nábytku význam?

Vybrání nábytku, který nesmí přetížit malý obývací pokoj, ale zároveň bude funkční, je jednou z nejtěžších, ale i nejdůležitějších otázek při aranžování obývacího pokoje v paneláku. Před výběrem nábytku je třeba rozdělit prostor na zóny, například na odpočinkovou a jídelní, aby bylo možné přesně určit, jaký nábytek bude potřebný. Při zařizování malého obýváku je třeba mít na paměti, že je třeba zakoupit pouze nábytek, který se ukáže jako nezbytně potřebný. Navíc velkým plusem bude použití multifunkčního nábytku. Rozkládací sofa s úložným prostorem, komoda s velkým množstvím zásuvek nebo modulový psací stůl se skvěle hodí do malého obýváku.

Aranžování malého obýváku v paneláku vyžaduje použití několika tipů. Jedním z nich je výběr nízkého nábytku, který nebude zakrývat světlo vstupující z oken a nezmenší opticky místnost. Fronty nábytku by měly být vyrobeny s vysokým leskem, protože díky vlastnosti odrážení světla zvětší vizuálně obývací pokoj.

V jakém stylu zařídit malý obývací pokoj?

Vzhledem k tomu, že do malých prostorů se nejlépe hodí světlé, jemné barvy a jednoduché tvary nábytku, ideálním řešením bude aranžování obývacího pokoje v skandinávském stylu. Jeho základem je minimalismus, jak v barevnosti, tak ve tvaru nábytku a doplňcích. Jednolité, světlé stěny, nábytek vyrobený z přírodních, surových materiálů, jako je dřevo nebo kov, a textilie, které dodají obývacímu pokoji útulnost, jsou kvintesencí skandinávského stylu.

Aranžování obývacího pokoje v paneláku vyžaduje také rozvážný výběr doplňků. Doplněk, který se hodí do skandinávského stylu a opticky zvětší prostor, je zrcadlo. Například jej můžete postavit ve svislé poloze v rohu místnosti, aby vizuálně zahnulo prostor, nebo jej zavěsit vodorovně, například nad stůl nebo sofa.

Při výběru textilií je nejlepší vsadit na látky udržované v jednotné barevnosti, mající jednoduché geometrické vzory, nebo být vůbec bez nich. Aranžování obývacího pokoje ve skandinávském stylu vyžaduje obohacení o měkké polštáře, příjemné na dotek plédy nebo jednoduché jednobarevné záclony, které zajistí, že interiér si zachová dojem prostornosti, ale zároveň se stane teplým a útulným.